Detaylı Arama
07.10.2012
Kategori : İthal Ürünler
Hediyelik Eşya Mağazaları
Çok ucuza hediyelik eşyalar, takılar, dekoratif objeler bulabileceğiniz bir adres İstanbul Sirkeci’deki Şark Han Çarşısı. Yüze yakın dükkandan, incik boncuk ve parlak kumaşlar taşıyor. Toptancılar ve perakendeciler bir arada bulunuyor Şark Han’da.

Burada özellikle yazlık evler için çok şık, Hindistan, Pakistan ve Endonezya’dan ithal parlak, işli örtüler, boncuk perdeler, maske ve heykeller, cam aksesuvarlar, biblolar ya da Çin işi kağıt lambalar var. Bu sıcaklarda, Tahtakale sokaklarında dolaşmadan, aradıklarınızı tek bir adreste, Şark Han’da bulabilirsiniz.Sirkeci’nin Mercan diye bilinen kısmında, Rıza Paşa Yokuşu’nda bulunuyor Şark Han. Ama ara sokaklardan birine saklanmış bu çarşıyı öyle kolay bulamayabilirsiniz. Tahtakale esnafına Hediyelik Eşya Çarşısı olarak sormanızda fayda var. Çünkü bu çarşı, çevrede bu ismiyle biliniyor çoğunlukla. Şark Han’da eviniz için çok uygun fiyatlara, örtüler, dekoratif objeler, aksesuarlar, takılar, hediyelik eşyalar bulabilirsiniz bu çarşıda. Şark Han altı katlı ve 100’e yakın dükkan hizmet veriyor burada. Bu çarşı, terkedilmiş bir binayken, yaklaşık 10 yıl önce restore edilmiş. Çok garip ama, çarşının ne zaman açıldığını, hiçbir esnaf tam olarak bilmiyor.

HİNDİSTAN, PAKİSTAN VE ENDONEZYA’DAN ÖRTÜLER
Eviniz için uygun fiyatlı, şıkır şıkır aksesuvarlar arıyorsanız, Şark Han’a uğramalısınız. Tahtakale’de sokak sokak dolaşarak bulabileceklerinizi, Şark Han’da birarada bulabilmeniz işinizi kolaylaştıracak. Şark Han’da toptancılar ve perakendeciler birarada bulunuyor ve büyük çoğunluğu Çin’den gelen mallar satılıyor.

Altı katlı çarşının büyük kısmını hediyelik eşya dükkanları kaplıyor. Biblo, çerçeve, cam, tahta bebek, müzik kutusu gibi hediyelikler satan dükkanlar aslında toptan satış yapıyor ve mağaza sahiplerine hitap ediyor. Ama büyük çoğunluğu, toptan fiyat üzerinden, perakende satış da yapıyor. Bu sebeple çok ucuza, mesela 675 bin liraya biblo, iki milyona müzik kutusu alabiliyorsunuz.Çarşıda bulabileceğiniz en çekici ürünler arasında, Hindistan, Pakistan ve Endonezya’dan getirilen eşyalar başı çekiyor. Tahtadan, oymalı sehpalar, maskeler ve üzerinde çeşitli hayvan figürlerinin bulunduğu tahta heykeller gayet şık. Bunların pek çok çeşidini Tarih İthalat’ta bulabilirsiniz. Tarih İthalat’ta, tamamı bu ülkelerden gelen, şıkır şıkır örtüler, otantik ev eşyalarını bir görün.

Çarşının üst katlarından, sarı, kırmızı, turuncu hint işi örtüler, paşminalar, şallar, boncuk perdeler sarkıyor. Masa ve yatak örtülerine aynalar işlenmiş. Özellikle yazlık evlerde iç kapılarda çok şık duracak boncuk perdelerin, tahta boncukluları, renkli ve parlak taşlı olanları da var. Bunların haricinde, Çin malı, renkli kağıt lambalar da, geçen yazdan beri oldukça popüler.

Çarşının üst katlarında eğlenceli ve renkli dükkanlar var. Çarşının en üst katında yer alan Kartal İthalat’ta, çok şık yazlık şapkalar bulabilirsiniz. Bunlar, ham keten benzeri, delikli kumaştan yapılmış, Endonezya’dan getirilen çok şık şapkalar.

Son dönemde camın popülerliği üst düzeyde. Takıdan, ev aksesuarına kadar heryerde karşımıza çıkıyor cam. Şark Han’ın en üst katındaki Cam Dünyası’nı özellikle akvaryumu olanlar çok sevecek. Cam Dünyası’nda, cam balık, yengeç gibi minik süsler, küçük cam taşlar, cam boncuklar, ayrıca renkli cam vazo, masa süsleri, tabak, kül tablaları da satılıyor. Dev vazolardan, küçücük akvaryum süslerine kadar herşey var, cam meraklıları için.Çarşı’da sadece hediyelikçiler bulunmuyor. Mesela Birlik Deri’de, model model deri çanta var. Fiyatları da gayet iyi. Çarşıdaki dört dükkan da, toptan bijuteri olarak hizmet veriyor. Takılar, tokalar taşıyor bu dükkanlardan.

Tahtakale Şark Han Çin mahallesi gibi
Tahtakale'nin ünlü Şark Han'ında bulunan 200 mağazadan 50'sinde bir Çinli ile karşılaşmak mümkün. Birçoğu birikim yapmak için geldiği Türkiye'den çok memnun. Ama hepsinin ortak bir sorunu var: Türk yemeklerine bir türlü alışamıyorlar.

İşportanın can yeri Tahtakale'de Şark Han. Abajurdan çerçevelere, mumluklardan aynalara, çantalara ve anahtarlıklara kadar her türlü hediyelik eşya burada. Şark Han'daki dükkanların Tahtakale'deki diğer hediyelik eşya mağazalarından farkı ise, ambalajlar üzerindeki Çince yazılar ve dükkanlarda satış yapan Çinliler. 6 katlı handa bulunan 200 mağazadan 50'sinde mutlaka bir Çinli ile karşılaşıyorsunuz. Çinliler'in çalıştığı mağazaların kapısında, Çin'de de mağazaların kapısına konulan kırmızı kapı abajurlar asılı. Çinliler, yarım yamalak Türkçeleri ile satış yapmaya çalışıyor. Ancak Türkçe'ye has "Buyurun abi, ne istemiştiniz?" cümlesini çoktan öğrenmişler. Türk yemeklerine alışamadıklarını belirten Çinliler, 1 milyar 300 milyon kişinin yaşadığı bir ülkeden geldikleri için İstanbul trafiğini sorun olarak görmediklerini söylüyorlar. Tahtakale'de yaşayan Çinliler hallerinden memnun. Fakat handa çalışan Türkler'in kendilerine karşı olan tavırlarından rahatsız olduklarını dile getiriyorlar. Çinliler, Çin'de işgücünün ucuz olması nedeniyle malların ucuza mal olduğunu, dolayısıyla ucuza satış yaptıklarını belirtirken, Türk esnafın bu ucuzluktan şikayetçi olduğunu söylüyorlar.

42 yaşındaki Li Pin Şangay'dan üç yıl önce eşi ve kızıyla birlikte Türkiye'ye geldiğini söylüyor. Çin'de ayda 200 dolar kazanan Pin, birikim yapabilmek için soluğu İstanbul'da almış. Bu fikri, Çin'de yaşayan ve daha önce Türkiye'ye gelen arkadaşlarından almış. İlk olarak bir Çin restoranı açmış Taksim'de. Yaşadığı sorunlar nedeniyle restoranını kapatmış ve soluğu Tahtakale Şark Han'da almış. Eşiyle birlikte Uğurlu İthalat'ta çalışıyor. Li'nin 15 yaşında bir kızı var. Ailece Türkiye'yi çok sevdiklerini, ancak Türk yemeklerine bir türlü alışamadıklarını anlatan Li, Türkiye'nin pahalı bir ülke olduğundan yakınıyor. Lie Lixia ise 32 yaşında. Aihua Hediyelik Eşya mağazasının sahibi. 2.5 yıldır Tahtakale piyasasında. Çin'de Ren Min Üniversitesi'nde ekonomi okumuş. Xin Yuan Shan Gongshi adlı bir uluslarası firmada çalışırken, firmanın ihracat yaptığı ülkelere dükkan açmaya karar verdiğini, kendisine de piyangodan Türkiye'nin çıktığını anlatıyor. Türkiye'de en çok denizi sevdiğini anlatan Lie de, Türk yemeklerine alışamadığını söylüyor. Ancak Türkiye'den ayrılmak da istemiyor. 30 yaşındaki Li Li ise Şangay'dan Türkiye'ye 3 yıl önce gelmiş. Li, "Daha fazla para kazanmak, Çin'de daha iyi yaşamak istiyorum. Ama Türkiye'de her şey çok zor. Fazla para da kazanamadım" diyor.